طلاق خوب، چه نوع طلاقی است

 

آیا چیزی به عنوان “طلاق خوب” وجود دارد؟

“طلاق خوب” در صورتی امکان پذیر است که بدانید چگونه آن را انجام دهید.از آنجا که طلاق به طور کلی تأسف بار و از نظر اجتماعی نامطلوب تلقی می شود ، همه ما تمایل داریم طلاق را بد و مخرب بدانیم. مطمئناً اکثر ما افرادی را می شناسیم که طلاق بدی داشته اند. مواردی هستند که زوجین در طول طلاق آسیب های بسیاری را متحمل شده و از ادامه همکاری ناتوان مانده اند ، هنوز هم از یکدیگر عصبانی هستند و قادر به سازگاری با زندگی پس از طلاق نیستند زیرا هنوز هم به صورت مخربی با یکدیگر درگیر هستند. برای این افراد متأسفانه طلاق یک شکست بوده است زیرا هیچ یک از دیگری رها نشده است و آنها همچنان در زندگی یکدیگر دخالت می کنند.بنابراین آیا چنین چیزی به عنوان طلاق “خوب” وجود دارد؟ مانند هر تلاش انسانی طیف وسیعی از عملکردها و طیف وسیعی از نتایج احتمالی وجود دارد. درست همانطور که طلاق بد وجود دارد ، طلاق موفقیت آمیز نیز وجود دارد که یک زوج با موفقیت در مورد ازدواج پس از طلاق مذاکره کرده اند که هم شرکا و هم فرزندان خود را قادر به سازگاری با زندگی جدید خود می دانند.

نکته اصلی درک طلاق خوب یا موفق

نکته اصلی درک طلاق خوب یا موفق ، درک این مسئله است که تقریباً همه طلاق ها (۹۹٪) قبل از صدور حکم نهایی طلاق، مذاکره و حل  می شوند. مذاکره در مورد توافقهای اجرای طلاق ، که به آن توافق نامه یا تسویه حساب طلاق نیز گفته می شود ، می تواند وظیفه نهایی زوجین در قبال یکدیگر تلقی شود. توافق نامه تسویه حساب ، تمام مسائل اقتصادی بین طرفین را حل می کند و حقوق و مسئولیت های متقابل آنها را به عنوان والدین توصیف می کند. در اینجا نحوه تقسیم اموال آنها توضیح داده شده است. و مسائل مربوط به حمایت از کودک و حمایت از همسران را حل می کند.  توافق نامه تسویه حساب به برنامه اقتصادی آینده خانواده تبدیل می شود. و یاید به خوبی انجام شود ، این سند موافقت واقعی زوجین را برای نشان می دهد به طوری که هر دو آن را با احساس عدالت و حسن نیت مشاهده می کنند.

۷ ویژگی  طلاق خوب

  1. • بسته شدن عاطفی برای هر دو شریک. این بدان معناست که هیچ تجربه احساسی ناتمامی وجود ندارد و هر دو از رابطه و درگیری فاصله گرفته اند.
  2. • یک زندگی اجتماعی موفق پس از طلاق . هرکدام به مکانی در جامعه رسیده یا شبکه دوستان خود را توسعه داده اند. اگر به رابطه جدیدی علاقه مند باشند ، هریک از آنها برای رسیدن به همسر جدیدی راه خود را پیدا کرده اند.
  3. • احساس عدالت اقتصادی. هر دو احساس می کنند که حل و فصل منصفانه بوده است. این بدان معنا نیست که هر یک یا هر دو از بعضی اوقات احساس بندفتگی نمی کنند بلکه اختلاف بین آنها درخشان و چشمگیر نیست و احساس قربانی شدن توسط دیگری یا روند طلاق نمی کند.
  4. • اعتماد اساسی. این بدان معناست که هیچکدام از دیگری شیطانی نکرده و در صورت بروز اختلافات به دیگری مزیت شک را می دهد.
  5. • مهارت های ارتباطی. آنها می توانند به طور مؤثر ارتباط برقرار کنند ، و سبک آنها منجر به فرزندپروری اشتراکی می شود .
  6. • حسن نیت متقابل. هرکدام می توانند برای دیگری خوبی آرزو کنند و در رسیدن به پزیرش فرزندان خود  ، در صورت دلخواه نبودن ، همسر جدید یا سبک زندگی آینده آنها حمایت کنند.
  7. • مهارت حل تعارض و بند میانجیگری. هر دو از یک مرحله طلاق با یک ظرفیت مناسب برای حل اختلافات خود یا با کمک گاه و بیگاه یک واسطه بیرون آمدند.

اگرچه ممکن است برخی تصور کنند که این تصور در مورد طلاق خوب غیر واقعی یا ساده لوحانه است ، اما فکر می کنم در دسترس اکثریت زوج های طلاق است . تلخی بخشی ضروری از روند طلاق نیست. غم ، عصبانیت ، ترس از دست دادن و تنهاییشاید ، اجتناب ناپذیر هستند. اما تلخی مسمومیت بعد از طلاق به خاطر  ارتباطات ناخوشایند فرایند طلاق است ، بیشتر محصول تصمیم گیری در مورد طلاق نیست ، بلکه از روند معارضه ای است که هنوز هم بیشتر افراد برای طلاق استفاده می کنند. هنگام طلاق زوجین توسط وکلای یکدیگر احساس تحقیر و وحشت می شوند ، بی شک همدیگر را مسئول آنچه که وکلای یکدیگر گفته اند و انجام داده اند ، می دانند. این عصبانیت روابط بین طرفین را مسموم می کند ، که مانع برقراری ارتباط صمیمانه و اعتماد متقابل می شود.

طلاق خوب برای آن دسته از زوجینی که ارتباط خود را با وکالت طلاق و سیستم دادگاه به حداقل می رساند محتمل تر است. زن و شوهرهایی که اصرار دارند به جای درگیری و تعارض بیشتر به پزیرش برسند ، کسانی هستند که بهترین پیش بینی طلاق موفق را دارند. آنها کسانی هستند که احساسات قدرتمند خود را مدیریت می کنند و اجازه نمی دهند که عمل خود بتواند آینده خود را خراب کند. آنها با قاطعیت به وظایف طلاق نزدیک می شوند تا با احترام به یکدیگر رفتار کنند و مشکلات را تا حد امکان حل کنند. بعضی از زوج ها می توانند این کار را خودشان انجام دهند. دیگران به کمک واسطه احتیاج دارند. اما بیشتر زوج ها می توانند در مورد وظایف منصفانه و پایدار مذاکره کنند.

با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

02632234978

ایمیل بزنید

ایمیل بزنید

admin@moshaver-ravanshenas.ir

مشاوره تلفنی
برای هماهنگی کلیک کن
1
گفتگوی تصویری با مشاوره
روانشناس و مشاوره
ساعت مشاوره؟