عشق و روابط عاشقانه

به معانی مختلفی که کلمه “عشق” میتواند داشته باشد می پردازد. به عنوان مثال ، ممکن است کسی عاشق نوه های خود باشد ، یاعاشق  پسری که هر روز در محل کار خود می بیند. برای این مقاله ، ما به طور خاص بررسی می کنیم که دو نفر نسبت به یکدیگر چه احساسی دارند وقتی  می گویند که “عاشق ” هستند.

عشق – دقیقاً چیست؟

شکی نیست که احساسات مابین دو نفر  می  تواند بسیار قدرتمند باشد. مرحله اول  شکل گیری رابطه “جاذبه” است ، که گاهی اوقات “شهوت” نیز گفته می شود. این امر توسط نیاز انسان به تولید مثل هدایت می شود. و بر صمیمیت جسمی و رابطه جنسی تمرکز دارد ، یک نیاز برای با هم بودن ، لمس کردن یکدیگر و نزدیکی. این دوره ای است که سطح تستورون و استروژن افزایش می یابد و تمایلات جنسی را برمی انگیزد. این مرحله معمولاً هفته ها یا شاید ماه ها طول می کشد. با این حال ، در این دوره ،این  زوج می توانند جذابیتی عمیق تر ایجاد کرده و به مرحله دوم ، یعنی “دلبستگی” حرکت کنند.

در این مرحله بدن ترکیبات دیگری مانند فرومون ، سروتونین و سایر مواد شیمیایی لذت بخش را تولید می کند که باعث افزایش هیجان و ضربان قلب می شود. هر دو یکدیگر را بیشتر درک می کنند و آنچه را که از هم دریافت می کنند را دوست دارند. به طور کلی این مرحله حدود دو تا سه سال طول می کشد.

مرحله بعدی و نهایی ” تعهد” یا توافق است. در این مرحله هر دو توافق می کنند که فقط با یکدیگر باشند. در این مرحله رابطه جنسی اهمیت کمتری دارد (اما هنوز هم لذت بخش است) و اعتماد ، احترام ، اعتقادات و ارزشهای مشترک از اهمیت بیشتری برخوردار می شوند. اعتماد یک عنصر اصلی و مهم در مسیر پیش روی  هر  زوج است که ممکن است  بخشی از تمرکز زوجین شود.

اما چرا عشق در مسیر  اشتباهی به پیش می رود؟ مسیر درست یا اشتباه ،خیلی بستگی به مرحله ای دارد که زوج در آن قرار دارند. در مرحله اول (جذب) ممکن است جاذبه های فیزیکی قدرتمند به پایان برسند و این جفت  علاقه به یکدیگر را از دست بدهند. همچنین می تواند منجر به این شود که یکی از این زوج رابطه خود را با شخص دیگری شروع کرده و این موضوع برملا شده باشد.

اگر مرحله دوم (دلبستگی) به پایان برسد ، از آنجا که کشش های جنسی نیز کمتر می شود ، زوج ممکن است دریابند که مواردی مشترکی دارند ، اما در پایان ، می فهمندکه برای ادامه مسیر کافی نیست. در این حالت ممکن است یک طرف رابطه  نسبت به طرف دیگر  احساس قدرت بیشتری داشته و نخواهد که تسلیم شود. وممکن است باعث اندوه و اسیب به وی شود ، در این زمان هر دو  باید با صراحت صحبت کنند و بهترین  تصمیم را بگیرند.

وقتی زوج سالهاست که در کنار هم قرار گرفته اند (توافق) معمول است که شکاف در اعتماد ، یا کشف اینکه ارزشهای مشترک کاملاً یکسان نیستند ، یا اینکه یکی از شرکاء دیگری را به عنوان اعطاء می کند ، عناصر اصلی جدایی است. به عنوان مثال ، ممکن است یک شریک زندگی (یا شاید یک شب سکس) داشته باشد ، یا اختلاف نظر درباره هزینه پول یا نحوه رشد فرزندان ممکن است سر خود را عقب نگه دارد.

اگر زن و شوهر قوی باشند ، ممکن است بتوانند روابط خود را دوباره تقویت کنند. اما بازسازی اعتماد می تواند زمان ببرد. صحبت کردن با کسی در مورد احساسات و امیدها ممکن است دشوار باشد ، به خصوص اگر مدتی با هم بوده باشید؛ این جایی است که کار کردن به عنوان یک زوج با یک درمانگر ممکن است کمک کند. مشاوره می تواند زمینه ای خنثی را فراهم آورد که در آن می توان افکار و احساسات را به اشتراک گذاشت و گفتگو کرد.

مشاوره روابط عاشقانه و شکست عاطفی

برای تعیین زمان مشاوره میتوانید از طریق لینک زیر با ارسال پیام در واتساپ همین الان اقدام کنید

همین الان برای مشاوره خانواده اقدام کنید

وقت مشاوره بگیرید