مشاوره پیش از ازدواج نوعی روش درمانی است که به زوجین کمک می کند تا خود را برای ازدواج آماده کنند. با مشاوره قبل از ازدواج می توانید اطمینان حاصل کنید که شما و همسرتان یک رابطه قوی و سالم دارید – فرصتی است برای یک ازدواج پایدار و راضی کننده. این نوع مشاوره همچنین می تواند به شما کمک کند نقاط ضعفی را که می تواند در طول ازدواج به مشکل تبدیل شود ، شناسایی کنید. مشاوره قبل از ازدواج غالباً توسط مشاور خانواده و ازدواج ارائه می شود.مشاوره قبل از ازدواج بر قلب و روح ارتباط عاطفی متمرکز است. در طی فرایند مشاوره ، زوجین از طریق تمرینات و فعالیتهای تعاملی راهنمایی می شوند تا به آنها کمک کند یاد بگیرند چگونه ایمنی عاطفی و وضوح را در روند ارتباط پیدا کنند و یاد بگیرند که چگونه از طریق تعارض به صورت مشارکتی حرکت کنند. زوجین یاد می گیرند که چگونه یک دیدگاه سالم از صمیمیت جسمی و روابط جنسی را در خود داشته و موانع زیادی را که می تواند در یک رابطه جنسی سالم در روابط زناشویی تداخل ایجاد کند ، کشف کنند.
افرادی که قصد ازدواج مشترک دارند ، بنا به دلایل مختلف ، گاهاً به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه می کنند. گاهی اوقات ، زوجین مایلند مسائل سازگاری خود را بهتر درک کنند. در مواقعی دیگر ، آنها می خواهند نقاط ضعف و قوت فردی را که هر یک از طرفین در رابطه ایجاد می کند کشف کنند. زوج های دیگر فقط نگرانی های خاصی نسبت به آینده خود دارند که می خواهند قبل از ازدواج آنها را برطرف کنند.

مشاوره قبل از ازدواج

در واقع نوع خاصی از مداخله درمانی است که معمولاً توسط درمانگران خانواده و ازدواج ارائه می شود و مزایای بیشماری برای زوجین دارد به خصوص برای افرادیکه  قصد برقراری تعهدی طولانی مدت، همانند ازدواج  دارند . به طور معمول ، هدف از مشاوره قبل از ازدواج شناسایی و رسیدگی به هر زمینه بالقوه تعارض در یک رابطه زودرس ، قبل از اینکه این مسائل به یک نگرانی جدی تبدیل شوند می باشد و آموزش راهکارهای موثر به زوجین برای بحث و حل تعارض از اهداف اصلی آن است. مشاوره قبل از ازدواج می تواند این اطمینان را حاصل کند که شما و همسرتان یک رابطه قوی و سالم دارید و فرصتی بهتر برای یک ازدواج پایدار و راضی کننده را فراهم می کند.همچنین ممکن است زوجین متقاضی مشاوره قبل از ازدواج دریابند که مشاوره قبل از ازدواج می تواند به آنها کمک کند انتظارات خود را در مورد ازدواج بهتر درک کنند و اختلافات قابل توجه را در یک محیط امن و بی طرف برطرف کنند.

اهداف مشاوره  قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج  به زوجین کمک می کند تا روابط خود را قبل از ازدواج بهبود بخشند و آنها تشویق می شوند در مورد موضوعات مربوط به ازدواج صحبت کنند. موضوعاتی از قبیل:

حل تعارض

ارتباطات

انتظارات و باورهای زناشویی

ارزش های شخصی

امور مالی

خانواده

رابطه ی جنسی و صمیمیت

اوقات فراغت و دوستی

شخصیت ها و مشخصات استرس

مسائل دینی و مذهبی

برنامه های آینده و بازنشستگی

زندگی و روابط اجتماعی

کنترل فضای شخصی

حل تعارض:  هر یک از زوجین چگونه تعارضات را حل می کند؟ برداشت آنها از مسائل چه میزان مطابقت دارد؟ چگونه آنها می توانند توانایی خود را برای کنار آمدن با موضوعاتی که در آن اختلاف نظر دارند ، بهبود بخشند؟

ارتباطات: زن و شوهر چگونه ارتباط برقرار می کنند؟ آیا آنها در حال حاضر روش تطبیقی ​​یا ناسازگار برای بحث در مورد موضوعات مهم دارند؟ چگونه آنها می توانند توانایی برقراری ارتباط را افزایش دهند؟

انتظارات و باورهای زناشویی: هر یک از زوجین از رابطه چه انتظاراتی دارند؟ افراد گاهی اوقات با انتظارات متفاوتی در رابطه با اینکه ازدواج موفقیت آمیز چیست ، وارد روابط می شوند. آنها معمولا نمی دانند که انتظاراتشان تا قبل از ازدواج متفاوت است ، که می تواند منجر به مسائل جدی شود. یک درمانگر قبل از ازدواج هر یک از زوجین را تشویق می کند تا در مورد انتظارات خود صحبت کنند ، پس از آن زن و شوهر می توانند در جستجوی راه های سازش تلاش کنند.

ارزشهای شخصی: آیا زوجین دارای ارزشهای شخصی مشابهی هستند؟ تحقیقات نشان می دهد ارزشهای مشترک از منافع مشترک مهمتر است و زوجهایی که ارزشهای یکسانی دارند شانس بیشتری برای ماندن در کنار یکدیگر دارند.

امور مالی: آیا زن و شوهر می توانند در مورد مسائل مالی صحبت کنند؟ بسیاری از افراد هنگام بحث در مورد امور مالی شخصی خود ناراحت هستند و مسائل مربوط به هزینه و بودجه اغلب تعارضاتی را در ازدواج ایجاد می کند. مشاور به هر یک از زوجین کمک می کند سبک مالی خود را مشخص کنند و سپس در حل این مسائل با زوجین همکاری می کنند.

خانواده: آیا هر دو می خواهند بچه دار شوند؟ اگر چنین است ، هر شخص چند فرزند می خواهد؟ برای هر یک از زوجین ، زمان بهینه تشکیل خانواده چیست؟

رابطه جنسی و صمیمیت: آیا هنگام بحث در مورد رابطه جنسی ، هر دو شریک زندگی به یک اندازه راحت هستند یا خیر؟ هر یک از زوجین از نظر صمیمیت و رابطه جنسی چه انتظاراتی دارد؟ زوجین باید صادقانه و صریحاً در مورد رابطه جنسی صحبت کنند ، حتی اگر تصمیم گرفته اند تا زمان ازدواج تجرد کنند. توانایی بحث و گفتگو در مورد این موضوعات بدون پنهان کردن واقعیت ها به موفقیت در ازدواج منجر می شود.

اوقات فراغت و دوستی: هر دوی شما دوست دارید چه فعالیت هایی را انجام دهید و چقدر با دوستان یکدیگر کنار می آیید؟

شخصیت و مشخصات استرس: شخصیت و سطح استرس شما چه تاثیری بر رابطه دارد؟ بیاموزید که چگونه از مشکلات مشترکی که می توانند در روابط شما بوجود آیند جلوگیری کنید.

مسائل دینی و مذهبی: دین به طور معمول یک موضوع سخت برای بحث و گفتگو بین زوجین است. مشاوره قبل از ازدواج این فرصت را فراهم می کند تا خواسته ها و نگرانی های خود را با طرح سوالاتی مطرح کنید.

سوالاتی از قبیل:

دین برای هر یک از ما چقدر مهم است؟

می خواهیم دین در زندگی ما و فرزندانمان چقدر تأثیر بگذارد؟

کدام دین در خانه آموزش داده می شود و جشن گرفته می شود یا می توان ادیان مختلف را جشن گرفت؟

آیا ما اعیاد مذهبی را جشن خواهیم گرفت؟ اگر چنین است، تا چه حد؟ آن تعطیلات چگونه خواهد بود؟

ارزشهای اصلی ما به عنوان افراد و به عنوان یک زوج چیست و چگونه می توانیم از آنها حمایت کنیم؟

چگونه می توانیم اختلافات بین ارزشهای فردی خود را کنترل کنیم؟

برنامه های آینده و بازنشستگی: رویاهای شما برای آینده چیست؟ زندگی شما با افزایش سن چگونه خواهد بود؟

 زندگی و روابط اجتماعی: هر رابطه ای به تعادل سالم بین دوستان ، خانواده و یکدیگر احتیاج دارد. رابطه شما چگونه است؟ مشاوره قبل از ازدواج این فرصت را فراهم می کند تا خواسته ها و نگرانی های خود را با طرح سوالاتی مطرح کنید.

سوالاتی از قبیل:

معاشرت برای هر کدام از ما چقدر مهم است؟ چه مدت می خواهیم با هر یک از دوستان و خانواده خود وقت بگذاریم؟

حفظ دوستی های خارج از ازدواج برای هر یک از ما چقدر مهم است و تا چه اندازه باید توجه و منابع مشترک ما به این موارد اختصاص یابد (به عنوان مثال مهمانی های آخر هفته، عروسی ها و غیره)

هر یک از ما چقدر با اعضای خانواده نزدیک و دور خود صمیمی هستیم؟ هرکدام از ما انتظار داریم چه مدت زمان را در کنار خانواده (تنها و با هم) بگذرانیم؟

کنترل فضای شخصی: هدف از ازدواج این است که یک همکاری نزدیک بین دو نفر باشد. اما حتی فداکارترین زوج ها نیز هر چند وقت یکبار به فضای کمی برای خود احتیاج دارند. خواه چند ساعت تنها با کنترل تلویزیون باشد ، یک شب در خانه با دختران ، یا یک هفته کامل با بچه ها.  زوجین باید یاد بگیرند که این نیاز را در شریک زندگی خود تأیید و به آن احترام بگذارند. در بسیاری از موارد ، مشکلاتی در این زمینه بوجود می آید زیرا زوجین در نیاز فردی خود به فضای شخصی تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. بدون برقراری ارتباط و درک متقابل در این زمینه ، امکان دارد یکی از زوجین نسبت به همسر خود احساس خستگی ، تنهایی ، طرد یا کینه کند.

مشاوره قبل از ازدواج
مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند تا توانایی خود را برای برقراری ارتباط ، تعیین انتظارات واقع بینانه از ازدواج و رشد مهارت های حل تعارض ، بهبود بخشند.

بخاطر داشته باشید که شما ارزشها ، نظرات و گذشته ی خود را وارد رابطه می کنید و ممکن است این مشخصات همیشه با همسرتان مطابقت نداشته باشد. به عنوان مثال ، سیستم های خانواده و اعتقادات مذهبی در افراد مختلف بسیار متفاوت است. بسیاری از زوجین تربیت بسیار متفاوتی را با الگوهای متفاوت برای رابطه و ازدواج تجربه کرده اند. بسیاری از افراد با اعتقاد بر اینکه این امر نیازهای اجتماعی ، مالی ، جنسی و عاطفی آنها را برآورده می کند ، ازدواج می کنند اما همیشه اینطور نیست. با بحث در مورد اختلافات و انتظارات قبل از ازدواج ، شما و همسرتان می توانید در دوران ازدواج بهتر یکدیگر را درک کرده و از یکدیگر حمایت کنید.

تحقیقات موسسات  نشان می دهد زوجینی که مشکل دارند به طور متوسط ​​شش سال قبل از اینکه از متخصص کمک بگیرند منتظر می مانند. مشاوره قبل از ازدواج به طور کلی برای همه زوجین ، حتی در روابط بدون مشکل با مسائل قابل توجیه ، توصیه می شود. شروع تعهدی مانند ازدواج با مشاوره زوجین نه تنها مفید است بلکه می تواند به هر یک از زوجین کمک کند تا افکار ، نگرانی ها و انتظارات خود را برای این مشارکت برطرف کنند، همچنین  اگر بعداً زوجین با مشکلی روبرو شوند، می توانند در مراجعه به درمانگر احساس راحتی بیشتری کنند.

در جلسه مشاوره قبل از ازدواج چه انتظاراتی دارید؟

مشاوره قبل از ازدواج ممکن است از نظر درمانگران متفاوت باشد. برخی از درمانگران ممکن است انتخاب کنند که هر یک از زوجین را به طور جداگانه برای یک یا دو جلسه ببینند ، در حالی که دیگران ممکن است به صورت همزمان در طول دوره درمان با زوجین کار کنند. این جلسات فردی به درمانگر این فرصت را می دهد تا با هر یک از زوجین کار کند تا نگرانی ها ، نقاط قوت و ضعف در رابطه را شناسایی و برطرف کند. در ابتدا انجام این کار به صورت جداگانه ممکن است به هر یک از زوجین کمک کند تا بتوانند واقع بینانه تر و آشکارتر در مورد اهداف خود برای زندگی مشترک صحبت کنند

همچنین هر یک از شرکا فرصتی برای توصیف ازدواج ایده آل خود و هر گامی که در جهت رسیدن به آن هدف برداشته اند یا هر چالشی که مانع دستیابی به آن می دانند ، خواهند داشت. در جلسات مشترک ، زوجین می توانند درمورد این موارد با هم صحبت کنند و با کمک درمانگر راه های کنار آمدن با این مشکلات و هر چالش دیگری را که ممکن است در طول ازدواج ایجاد شود ، کشف کنند.

دستاوردهای مشاوره ی قبل از ازدواج چیست؟

دیدگاه رابطه را تغییر می دهد: در طی مراحل درمانی ، مشاور به هر یک از زوجین کمک می کند تا رابطه را به روشی عینی تری بررسی کند و به زن و شوهر کمک می کند تا یاد بگیرند که چگونه تعاملات خود را به شکل مثبت درک کنند.

دریافت چگونگی تاثیرات مسائل فرهنگی بر یک رابطه: خانواده ی افراد و باورهای فرهنگی بر چگونگی درک زوجین از تمام روابط زندگی خود تأثیر می گذارند. این امر همچنین بر رفتارهای روزمره مانند غذا خوردن ، کار و مدیریت پول تأثیر می گذارد. تفاوت در انتظارات فرهنگی می تواند باعث ایجاد مشکل در روابط شود. زن و شوهر هر چه زودتر یاد بگیرند این تفاوت ها را شناسایی و مدیریت کنند ، بهتر است. یک مشاور می تواند در آشکار سازی این مشکلات کمک کند و به زوجین آموزش دهد که چگونه از هنر سازش استفاده کنند.

 

  از بین بردن رفتارهای ناکارآمد: مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند تا رفتارهای ناکارآمد مانند:کنترلگری و اعتیاد را شناسایی و اصلاح کنند.

بهبود ارتباطات: ارتباطات موثر یکی از مهمترین عوامل در یک رابطه سالم است. در حقیقت ، همانطور که در “روانشناسی امروز” گزارش شده است ، روانشناسان بر این باورند که ارتباط “یکی از” سه سیستم صمیمیت “است. یک درمانگر قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند تا یاد بگیرند چگونه با یکدیگر صریح صحبت کنند و افکار و احساسات خود را به روشی سالم و حمایتی بیان کنند.

شناسایی نقاط قوت: یک مشاور قبل از ازدواج می تواند به زن و شوهر کمک کند نقاط قوت را در رابطه به طور کلی و یا در هر یک از زوجین به شکل فردی شناسایی کنند. شناخت کامل نقاط قوت به شکل گیری پایه های محکمی برای ازدواج کمک می کند.

کاهش اجتناب و انزوای عاطفی: بسیاری از افراد در ابراز احساسات خود مشکل دارند ، بنابراین برخی از زوجین به راحتی از این کار اجتناب می کنند. این نوع انزوا تقریباً همیشه منجر به مشکلات جدی در روابط می شود. یک درمانگر قبل از ازدواج به زن و شوهر کمک می کند تا یاد بگیرند چگونه احساسات خود را به گونه ای بیان کنند که آنها را به هم نزدیک کند تا اینکه از هم دورتر شوند.

مزایای مشاوره قبل از ازدواج

بسیاری از مزایای مشاوره قبل از ازدواج شامل موارد زیر است:

کمک به ایجاد و تقویت مهارت های حل تعارض: سیادگیری مهارت های حل تعارض برای یک ازدواج سالم بسیار مهم است. مشاوره قبل از ازدواج راهی برای شناسایی درگیری های احتمالی و چگونگی توسعه مهارت های لازم برای عبور از نبردهای سخت به زوجین ارائه می دهد.

تشخیص به موقع اختلافات: انتظارات مختلف تأثیر فاجعه باری در بیشتر ازدواج ها دارد. مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند تا در اوایل انتظارات رابطه خود را تعیین و صحبت کنند. اگر زن و شوهر انتظارات متفاوتی دارند ، مشاور می تواند با آنها همکاری کند تا راههای کنار آمدن با این اختلافات را شناسایی کند.

به زوجین کمک می کند تا از ایجاد کینه های سمی جلوگیری کنند: وقتی زوجین معتقدند دیگر عاشق یکدیگر نیستند ، معمولاً به همین سادگی است که اجازه داده اند کینه در روابط ایجاد شود. کینه برای خوشبختی سمی است و در طول مشائره قبل از ازدواج ، زوجین روش های جلوگیری از این نوع سم عاطفی را می آموزند.

ترس از طول عمر ازدواج را کاهش می دهد: مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند تا ترس های ناشی از ایجاد و حفظ یک رابطه موفق را شناسایی و با آن ها مقابله کنند.

آیا باید مشاوره قبل از ازدواج انجام دهید؟

اگر می خواهید یک امتیاز داشته باشید و دقیقاً می دانید که در چه مرحله ای از رابطه قرار دارید مشاوره قبل از ازدواج بسیار توصیه می شود. در این جلسات افراد یاد می گیرند که چگونه با همسران خود ارتباط برقرار کنند و اگر اهداف زندگی ، خواسته ها و نیازهای آنها با همسرانشان همسو باشد مشاوره قبل از ازدواج می تواند به هر دو شرکت کننده بینشی از رفتار همسر خود در زندگی مشترک را بدهد.

چه زمانی باید مشاوره قبل از ازدواج را شروع کنید؟

شما باید مشاوره قبل از ازدواج را به محض تصمیم گیری جدی برای ازدواج ، تشکیل خانواده و روابط طولانی مدت شروع کنید. فواید مشاوره قبل از ازدواج نامحدود است و شروع کار به محض اینکه به فکر ازدواج می افتید می تواند به شما نسبت به زوج هایی که ترجیح می دهند مشاوره انجام ندهند برتری دهد.

مشاوره قبل از ازدواج چه مدت باید طول بکشد؟

برای مدت زمان مشاوره قبل از ازدواج محدودیت زمانی مشخص وجود ندارد. اینکه چه مدت شما و همسرتان قبل از ازدواج مشاوره می گیرید ، به خود شما بستگی دارد. مشاوره می تواند با پرداختن به چالش های مشترک زناشویی قبل از بروز مشکل بین زوجین ، به موفقیت در ازدواج کمک کند.

در مشاوره قبل از ازدواج چه سوال هایی پرسیده می شود؟

مشاوره قبل از ازدواج می تواند به زوجین کمک کند نقاط قوت و ضعف در روابط خود را قبل از ازدواج شناسایی کنند. یک مشاور قبل از ازدواج سوالات مربوط به زندگی شما ، سابقه رابطه و سایر سوالات را برای شناخت در مورد شما و همسرتان می پرسد.

آیا مشاوره قبل از ازدواج میزان طلاق را کاهش می دهد؟

تحقیقات نشان داده است که مشاوره قبل از ازدواج می تواند با پرداختن به مشکلات زناشویی پیش از ازدواج ، زوجین را در کاهش میزان طلاق کمک کند. زوجینی که تصمیم می گیرند در مشاوره های قبل از ازدواج شرکت کنند با آماده شدن پیش از شروع زندگی زناشویی به خودشان یک امتیاز می دهند.

انواع مختلف مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

انواع مختلفی از مشاوره قبل از ازدواج وجود دارد که می تواند متناسب با نیازهای هر زوج باشد. زوجین می توانند تحقیق کنند که مناسب ترین روش برای آنها چیست. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

مشاوره قبل از ازدواج یک به یک

مشاوره مذهبی قبل از ازدواج

دوره های آنلاین مشاوره قبل از ازدواج

دوره های گروهی ، عقب نشینی و بحث و گفتگو

 انواع مختلف مشاوره اغلب شامل تست های سازگاری یا پرسشنامه است. این پرسشنامه ها مفید هستند زیرا به سرعت امکان همسو شدن شما را برجسته می کنند.افرادی که قصد ازدواج ، به دلایل مختلف گاهی به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه می کنند. گاهی اوقات ، زوجین مایلند مسائل سازگاری خود را بهتر درک کنند. در مواقعی دیگر ، آنها می خواهند نقاط قوت و ضعف فردی را که هر یک از طرفین در رابطه ایجاد می کند کشف کنند و گاهی برخی از زوجین فقط نگرانی های خاصی دارند که می خواهند قبل از ازدواج آینده خود آنها را برطرف کنند.

در هر صورت، تصمیم برای شرکت در مشاوره قبل از ازدواج می تواند یکی از مهمترین تصمیماتی باشد که افراد می توانند قبل از ازدواج رسمی بگیرند.

وقت مشاوره بگیرید