زوج درمانی

همه ما می دانیم که روابط عاشقانه کار سختی است. مانند خودروها، آنها به نگهداری منظم نیاز دارند تا به خوبی کار کنند. اگر مشکلی وجود دارد، بهتر است فورا آن را تعمیر کنید تا از عوارض بعدی جلوگیری شود.

اغلب ما می توانیم برخی از تعمیرات اساسی و تعمیرات را خودمان انجام دهیم. در موارد دیگر، زوج درمانی رفتاری و کمک یک متخصص دارای مجوز ممکن است بهترین گزینه برای رابطه باشد. این نوع از مشاوره رابطه است عاطفی متمرکز بر بهبود رضایت از رابطه و c onflict وضوح بین زن و شوهر. هدف نهایی یک مشاور کمک به ایجاد یک رابطه سالم و حل هر مشکلی است که ممکن است وجود داشته باشد. 

زوج درمانی چیست؟

زوج‌درمانی نوعی روان‌درمانی است که در آن یک درمانگر مجاز با تجربه بالینی کار با زوج‌ها، اغلب یک درمانگر ازدواج و خانواده دارای مجوز (LMFT)، به افراد درگیر در یک رابطه عاشقانه کمک می‌کند تا بینشی نسبت به رابطه خود پیدا کنند، تعارض را حل کنند و رابطه را بهبود بخشند. رضایت از استفاده از انواع مداخلات درمانی. اگرچه عملکرد زوج‌درمانی رفتاری بسته به جهت‌گیری نظری درمانگر ممکن است متفاوت باشد، اما همه زوج‌درمانی شامل عناصر کلی زیر است:

  1. تمرکز بر یک مشکل خاص (یعنی مشکلات جنسی، اعتیاد به اینترنت ، صمیمیت، حسادت)
  2. مشارکت فعال درمانگر در درمان خود رابطه به جای هر فرد به طور جداگانه.
  3. مداخلات مبتنی بر راه حل و تغییر محور در اوایل درمان.
  4. ایجاد واضح اهداف درمانی.

تحقیقات انجام شده توسط انجمن ازدواج و خانواده آمریکا به این نتیجه رسید که بیش از ۹۷ درصد از زوج های مورد بررسی کمک های مورد نیاز خود را از زوج درمانی دریافت کردند. علاوه بر این، ۹۳ درصد از زوج‌ها گفتند که درمان ابزارهای مؤثرتری برای مقابله با تعارض به آنها می‌دهد.

 

انتظار چه چیزی در زوج درمانی

نمی دانید در هر جلسه زوج درمانی چه انتظاری دارید ؟ به طور معمول، اولین جلسه زوج درمانی با چند سؤال مصاحبه استاندارد در مورد تاریخچه رابطه و همچنین بررسی عمیق خانواده مبدا، ارزش ها و پیشینه فرهنگی هر یک از طرفین شروع می شود. درمانگر یا مشاور ازدواج نیز ممکن است در صورت لزوم از جلسات اولیه برای مداخله در بحران استفاده کند.

سپس زوج درمانگر به زوجین در شناسایی موضوعی که در مرکز درمان قرار می گیرد، تعیین اهداف درمانی و برنامه ریزی ساختاری برای درمان برای هر جلسه مشاوره کمک می کند .

در طول درمان، درمانگر به زوج کمک می‌کند تا بینشی نسبت به پویایی‌های رابطه‌ای که مشکل را ایجاد می‌کند به دست آورند و هر دو طرف را برای درک نقش خود در تعاملات ناکارآمد راهنمایی کند. این بینش بیشتر در مورد مسائل و پریشانی رابطه به آنها کمک می کند تا نحوه درک آنها از رابطه و یکدیگر را تغییر دهند.

اگرچه کسب بینش مهم است، یکی دیگر از جنبه های حیاتی زوج درمانی شامل تغییر واقعی رفتارها است. زوج‌درمانگران اغلب تکالیف خانگی را به شرکای خود اختصاص می‌دهند تا مهارت‌هایی را که در درمان آموخته‌اند در تعاملات روزمره خود به کار گیرند.

اکثر زوج ها با آگاهی بیشتر از الگوهای ارتباطی خود و با داشتن مهارت های لازم برای برقراری ارتباط موثر و حل مشکل با شریک زندگی خود از درمان دور می شوند.

 
 

چه کسی باید زوج درمانی را در نظر بگیرد؟

زوج درمانی برای هر نوع رابطه ای مفید است، از جمله:

  • روابط مستقیم یا همجنسگرا
  • روابط بین نژادی
  • روابط نوجوانان جوان یا دانشگاه
  • روابط با فاصله سنی زیاد
  • روابطی که در هر مرحله ای هستند، از جمله آشنایی، نامزدی یا ازدواج

به عنوان مثال، زوجی که به تازگی نامزد کرده اند، ممکن است مشاوره قبل از ازدواج را فرصتی ارزشمند برای رسیدگی به انتظارات رابطه قبل از ازدواج بدانند. زوج دیگری که ۲۵ سال با هم دارند، ممکن است مشاوره ازدواج را به عنوان راهی موثر برای بازیابی احساس هیجان و عاشقانه در رابطه خود کشف کنند.

زوج درمانی می تواند مشکل فعلی را حل کند، از تشدید مشکلات جلوگیری کند یا به سادگی یک “چک آپ” برای یک زوج خوشبخت که دوره گذار یا افزایش استرس را تجربه می کنند، فراهم کند. زمینه های رایج نگرانی که در زوج درمانی مورد توجه قرار می گیرد شامل مسائل مربوط به پول، فرزندپروری، رابطه جنسی، خیانت، همسر، مشکلات مزمن سلامت، ناباروری، قمار، مصرف مواد، فاصله عاطفی و درگیری های مکرر است.

آیا باید به مشاوره مراجعه کنم یا طلاق بگیرم؟

اگر رابطه کنونی شما متزلزل است، طلاق تنها گزینه نیست: مشاوره زوجین می تواند یک ازدواج دشوار را نجات دهد . اگر تمایلی به ازدواج با همسرتان دارید، باید به مشاوره زوجین مراجعه کنید . مشاوره زوجین که به عنوان مشاوره ازدواج نیز شناخته می شود، می تواند چیزی باشد که رابطه شما برای التیام زخم های قدیمی و شروع تازه نیاز دارد. مشاوره می تواند راهی معنادار برای بازگرداندن پایه های ازدواج و روشن ساختن اینکه آیا طلاق تصمیم مناسبی است یا خیر.

چرا زوج ها در دریافت درمان به تاخیر می افتند؟

متأسفانه، بسیاری از زوج ها زمانی که آسیب قابل توجهی وارد شده است، درمان را امتحان می کنند. الگوهای رابطه ناسازگار قبلاً ریشه دوانده است، پیوند عاطفی بین شرکا به شدت تضعیف شده است و سطح بالایی از رنجش به دلیل درگیری های حل نشده گذشته وجود دارد. لیست میتواند ادامه دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد که زوج‌ها به‌طور متوسط شش سال قبل از مراجعه به مشاوره ناراضی هستند.

این بدان معنا نیست که زوج درمانی نمی تواند در حل چنین مشکلات طولانی مدت مؤثر باشد. با این وجود، این یک تلاش بسیار چالش برانگیزتر و وقت گیر خواهد بود و به تعهد و تلاش زیادی از طرف هر دو طرف نیاز دارد.

تصورات نادرست در مورد اینکه زوج درمانی چیست و هدف آن نیز می تواند از کمک گرفتن زودهنگام زوج ها جلوگیری کند. برخی ممکن است فکر کنند زوج درمانی فقط برای مسائل بسیار جدی که بر یک رابطه تأثیر می گذارد، از جمله خیانت یا اعتیاد است. دیگران ممکن است آن را به عنوان آخرین تلاش قبل از تصمیم گیری برای پایان دادن به رابطه تلقی کنند.

برخی از آن به عنوان راهی برای وادار کردن شریک زندگی خود به تغییر فکر می کنند زیرا آنها «مشکل» هستند. بسیاری از مردم از مزایای زوج درمانی در درمان طیف گسترده ای از مسائل رابطه آگاه نیستند. آنها نمی دانند که چقدر می تواند در بهبود رضایت کلی از رابطه مؤثر باشد که بر سلامت روانی افراد تأثیر می گذارد.

زوج درمانی آنلاین چه تفاوتی با زوج درمانی سنتی دارد؟

ما در  سایت روانشناس و مشاور نه تنها روشی را که درمانگران زوج درمانی انجام داده‌اند متحول می‌کنیم، بلکه به دنبال کاهش انگ دریافت مشاوره زوج‌ها و در دسترس‌تر و مقرون به صرفه‌تر کردن زوج درمانی هستیم.

زوج درمانی آنلاین چندین مزیت دارد که در زوج درمانی سنتی حضوری وجود ندارد. اولاً، با توجه به توانایی اشتراک‌گذاری هر چقدر که می‌خواهد، بدون هیچ گونه وقفه، فرصتی برای ارتباط بسیار بیشتر وجود دارد. توانایی پردازش افکار خود قبل از ارسال پیامک و به اشتراک گذاشتن آنها در اتاق درمان منجر به برقراری ارتباط مناسب تر و کارآمدتر توسط شرکا می شود.

این قالب همچنین زمان و فضایی را برای هر شریک فراهم می کند تا پاسخ شریک خود را پردازش کند و به جای تمرکز بر آنچه که قرار است بگوید، در مورد آنچه که “شنیده” است فکر کند. برخی از افراد همچنین متوجه می‌شوند که می‌توانند خود را از طریق نوشتن بهتر توضیح دهند و به بیان احساسات بازتر و صادقانه‌تر اجازه دهند. زوج درمانگران فضای گفتگو همچنین دریافته‌اند که این فرمت امکان مکالمات بسیار سازنده‌تری را فراهم می‌کند که منجر به پیشرفت سریع‌تر در درمان می‌شود.

زوج درمانی آنلاین همچنین برای زوج هایی ایده آل است که یکی از زوجین یا هر دوی آنها مکرراً سفر می کنند یا برنامه های بسیار متفاوتی دارند و نمی توانند زمانی را برای شرکت در جلسات زوج درمانی با هم هماهنگ کنند. علاوه بر این، زوج‌های دارای فرزند که در یافتن مراقبت از کودک مشکل دارند، می‌توانند تا حد زیادی از دسترسی به Talkspace بهره ببرند.

زوج‌درمانی حضوری نیز معمولاً تحت پوشش بسیاری از طرح‌های بیمه سلامت قرار نمی‌گیرد و تنها پس از چند جلسه می‌تواند برای بسیاری از خانواده‌ها بسیار پرهزینه باشد. زوج درمانی آنلاین Talkspace می تواند جایگزین بسیار مقرون به صرفه تری باشد

وقت مشاوره بگیرید